Göteborgs Föreningscenter söker praktikanter inom kommunikation och marknadsföring

Göteborgs Föreningscenter (GFC) söker 1-2 praktikanter till hösten 2024 på kansliet på Mellangatan 1, vid Järntorget i centrala Göteborg. Som praktikant hos oss medverkar du i den löpande verksamheten och är delaktig i organisationens projekt. Vi har möjlighet att ta in praktikanter både på heltid och deltid. Din praktik bör vara minst 10 veckor. Skicka din ansökan till info@gfc.se senast den 15 maj. 

Göteborgs föreningscenter är en ideell paraplyorganisation med drygt 70 medlemmar som alla arbetar inom idéburet socialt arbete. Vi driver ett kontorshotell och konferensanläggning samt är ett resurs- och utvecklingscentrum för civilsamhället i Göteborg.

Uppdrag till dig som gör praktik

Under hösten 2024 kommer vi att arbeta med att ta fram en övergripande kommunikationsstrategi för organisationen och det arbetet kommer du vara delaktig i. Du kommer också vara med i arbetet med att utveckla strategier för arbetet med sociala medier samt att arbeta med utvärdering och dokumentation av kommunikationsarbetet. Som praktikant kommer du arbeta brett med kommunikation, bland annat med att producera, paketera och publicera innehåll till kanaler så som LinkedIn, Facebook och vår hemsida.

Mycket av arbetet kommer handla om att sprida information om Göteborgs Föreningscenter till nya potentiella medlemmar, samverkanspartners och enskilda frivilliga. Därför är det bra om du är intresserad av sådan utveckling och har idéer om vad vi kan göra. Du ska också ha tålamod att dokumentera och utvärdera arbete för att se vilka riktade satsningar vi bör göra. Uppdraget handlar också om att ta reda på vad våra medlemmar vill ha och förväntar sig av sitt medlemskap. Dina arbetsuppgifter beror delvis på din kompetens, erfarenheter och dina intressen.

Vi ser det som positivt om du är intresserad av sociala medier och använder det som en naturlig del i ditt dagliga liv.

Utöver detta kommer du att vara en del av kansliets löpande arbete med medlemsbrev, hemsidan, samverkansmöten och planering av olika event och större möten, i den mån tid finns. Vi är en liten organisation med ett fåtal anställda så en del av det dagliga arbetet handlar därför om att hugga i där det behövs. Hos oss får du en god inblick i civilsamhället i Göteborg inom socialt arbete samt chans att knyta nya kontakter och nätverk.

Vem vi söker

 • Vi söker dig som har en längre sammanhängande praktikperiod på minst 2 månader under hösten 2024 som är finansierad av studiemedel.
 • Praktikplatsen passar bra för dig som har erfarenhet av och/eller studerar media och kommunikation, journalistik, strategisk kommunikation, projektledning, marknadsföring, PR eller annan samhällsvetenskaplig utbildning.
 • Du har öga för visuell kommunikation och intresse för sociala medier.
 • Intresse för socialt arbete och frivilligarbete i stort.
 • Ställer dig bakom GFC värdegrund
 • Kan uttrycka dig väl i skrift.
 • Erfarenhet av föreningsliv/ideell verksamhet är önskvärt
 • Kunskap i WordPress är meriterande.
 • Som person är du prestigelös, lösningsorienterad och lätt att samarbeta med och du är intresserad av kommunikation som skapar engagemang.
 • Du är självgående och tar initiativ, även om vi såklart kommer att hjälpas åt och göra allt vi kan för att du ska få en utvecklande praktik.

Är du intresserad?

Välkommen med din ansökan och CV till info@gfc.se senast den 15 maj 2024. Skriv när din praktikperiod pågår, varför du söker praktik hos oss och vad du vill lära dig under praktiken. Intervjuer hålls löpande så tveka inte att skicka in din ansökan så snart du har möjlighet.

För mer information kontakta verksamhetschef Anna Lindeborg: anna@gfc.se , 073-849 90 96

Om Göteborgs Föreningscenter

GFCs mål är att främja människors organisering för gemensamma idéer och intressen samt stödja föreningsutveckling inom idéburet socialt arbete. GFC vill verka för ett ökat samarbete mellan idéburna organisationer och för ett ökat samarbete mellan offentlig- och idéburen sektor.

Föreningens uppgifter:

 • GFC är en mötesplats för idéburet socialt arbetet.
 • GFC är ett stöd- och utvecklingscentrum för organisationer och enskilda frivilliga inom idéburet socialt arbete.
 • GFC sammanställer och förmedlar kunskaper och erfarenheter om idéburet socialt arbete.
 • GFC följer och förmedlar kunskaper om förändringar i idéburet arbetes förutsättningar.
 • GFC ger service och stöd som efterfrågas av medlemsorganisationerna

Mer information hittar du på https://gfc.se/

Aktuellt

 • Göteborgs Föreningscenter söker praktikanter inom kommunikation och marknadsföring

 • Information om stadenövergripande bidrag inom det sociala området

 • Två nya medlemmar i GFC – välkomna!

 • Vill ni delta på Frihamnsdagarna 29-31 augusti 2024?

 • Civilsamhället möts: Inbjudan till samtal om brottsförebyggande arbete i civilsamhället

 • Inbjudan till workshop: Mellan drömmen och slitet

 • Följ oss live eller när du kan efteråt – Inspiration och kunskapsdag om äldre och hälsa 31 januari 2024

 • Fyra nya medlemmar i GFC – välkomna!

 • Ny guide om förutsättningarna för ungas engagemang

 • Vill ni delta på Frihamnsdagarna 29-31 augusti 2024?